Bonding Ursynów
Piękny uśmiech to wizytówka człowieka, dlatego wszelkie zabiegi służące nie tylko poprawie zdrowia, ale także estetyki zębów cieszą się ogromną popularnością. Jest wśród nich także bonding. Jest to szybki i efektowny sposób na odbudowę zębów, który poprawia ich koloryt i ogólny wygląd.
Czym jest bonding?
Bonding to zabieg polegający na odbudowie powierzchni zębów za pomocą materiału kompozytowego na bazie żywicy. Jego celem jest poprawa wyglądu zębów. Jest on mało inwazyjny i bezbolesny. Jego zaletą jest także szybkość wykonania, dlatego często jest wybierany jako alternatywa dla licówek. Pozwala odbudować delikatne ukruszenia, ubytki próchnicze lub zamaskować przebarwienia, a nawet w pewnym stopniu zmienić kształt zębów.
Bonding – jak przebiega zabieg?
Zabieg bondingu polega na pokryciu powierzchni zęba warstwą specjalnej żywicy, która szczelnie przylega do jego powierzchni, tworząc wytrzymałą zewnętrzną warstwę – licówkę. Celem bondingu jest wyrównanie ubytków oraz poprawa kolorytu. Nie jest bolesny, więc nie wymaga znieczulenia.
Zabieg ten nie jest skomplikowany, choć składa się z kilku etapów. Zwykle wykonuje się go na jednej wizycie stomatologicznej, a czas trwania zależy od stanu uzębienia oraz doświadczenia stomatologa. Zajmuje maksymalnie kilka godzin. Pierwszy etap polega na przygotowaniu zębów. W tym celu wykonuje się higienizację, by pozbyć się płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego.
Kolejnym etapem jest pobranie wycisków lub wykonanie skanu uzębienia. Na ich podstawie specjalista dobiera ostateczny kształt uśmiechu. Na koniec fazy przygotowawczej stomatolog nakłada na zęby preparat, który poprawia przyczepność. Wtedy może przystąpić do nałożenia i uformowania licówek z kompoztu. Kiedy są już gotowe, utwardza się je za pomocą specjalnej lampy polimerowej.
Efekty bondingu
Bonding to szybka, nieinwazyjna i stosunkowo niedroga metoda poprawy ogólnej estetyki zębów. Pozwala uzyskać naprawdę niezwykłe rezultaty i zupełnie zmienić uśmiech pacjenta. Można go wykorzystać do:
- maskowania pęknięć, ukruszeń i ubytków w uzębieniu,
- zamknięcia przerw między zębami,
- wyrównania kolorytu zębów i rozjaśnienia ich,
- wyrównania powierzchni zębów,
- delikatnej zmiany kształtu zębów, np. poszerzenia ich,
- wyrównania niewielkich asymetrii.
Zalety bondingu
Bonding cieszy się dużym zainteresowaniem dzięki wielu zaletom. Są to przede wszystkim:
- szybkość – nie wymaga wcześniejszych przygotowań, zwykle można wykonać go na jednej wizycie,
- cena – zabieg jest 2–3 razy tańszy niż wykonanie licówek porcelanowych,
- nieinwazyjność – podczas zabiegu nie narusza się szkliwa zębów, a wykorzystywane preparaty również są dla niego bezpieczne.
Jak długo utrzymuje się efekt bondingu?
Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej i stosowaniu się do zaleceń stomatologa efekt bondingu utrzymuje się kilka lat. Z czasem kompozyt może się przebarwiać, na co najczęściej ma wpływ dieta – picie barwiących napojów, takich jak kawa czy wino, spożywanie pokarmów silnie barwiących jak buraki czerwone, kurkuma, a także palenie papierosów. Kompozyt nie jest także w 100% odporny na ukruszenia. Zwykle efekt zabiegu utrzymuje się ok. 5 lat.
Przeciwwskazania do bondingu zębów
Przeciwwskazaniami do wykonania bondingu są przede wszystkim nieleczone stany próchnicze oraz zapalne zębów i dziąseł. Przed planowanym zabiegiem należy wypełnić wszystkie ubytki. Ponadto bonding nie może być także wykonany u osób z wadami zgryzu, gdyż efekt zabiegu może być w niezadowalający i nietrwały. Za pomocą kompozytu żywicznego możliwe są niewielkie estetyczne wyrównania zębów, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych wad zgryzu zalecane jest leczenie ortodontyczne. Przeciwwskazaniem do bondingu jest również bruksizm. Zgrzytanie zębami powoduje szybsze ścieranie, osłabienie się, a także kruszenie kompozytu.
- Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu jest obecność zmian próchnicowych, choroby dziąseł oraz przyzębia;
- Pacjenci, którzy noszą aparat ortodontyczny, muszą poczekać na koniec leczenia, gdyż zabieg wykonywany jest wyłącznie na powierzchnie zęba;
- Zbyt rozległa powierzchnia ubytków, w takim przypadku zalecane są korony ceramiczne;
- Bruksizm – bonding nie jest polecany u osób, które nawykowo zgrzytają i zaciskają zęby, może to doprowadzić do utraty odbudowanych powierzchni lub ich wytarcia. W tym celu najpierw należy wyeliminować problem np. poprzez stosowanie szyny relaksacyjnej oraz odpowiednich ćwiczeń;
- Istniejąca wada zgryzu.
Wady bondingu
- podatność kompozytu na czynniki zewnętrzne – łatwo ulega przebarwieniom, zwłaszcza pod wpływem spożywania dużej ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina. U każdego pacjenta jest to kwestia indywidualna, na powstawanie przebarwień nie udzielamy gwarancji. Warto systematycznie poddawać się polerowaniu kompozytów i piaskowaniu w gabinecie dentystycznym, wszystkie zabiegi związane z serwisem bondingu są wykonywane za dodatkową opłatą;
- wytrzymałość – zdarza się, że kompozyt może się kruszyć, wymaga wtedy uzupełnienia, naprawy takiej licówki. Jego trwałość szacuje się na kilka lat, jest uzależniona od nawyków żywieniowych oraz stopnia higieny jamy ustnej pacjenta. Należy jednak regularnie zgłaszać się na jego polerowanie, naprawy uszczerbień. Zabieg można powtórzyć;
- przezierność materiału – jeżeli ząb jest mocno przebarwiony, istnieje plamkowatość szkliwa może być to widoczne nawet po zrobieniu bondingu tylko w mniejszym stopniu, jedyną metodą trwałego usuwania takich przebarwień są licówki lub korony kompozytowe;
- minimalnie raz do roku należy zgłosić się na wizytę z serwisem bondingu, na której polerujemy materiał, usuwamy drobne przebarwienia powstałe na zewnętrznej warstwie. Jeżeli pod wpływem diety kompozyt szarzeje, a pacjent chce przywrócić poprzedni poziom janości, konieczna jest wymiana materiału. Wszystkie usługi serwisowe wykonywane są odpłatnie.