Leczenie pod mikroskopem
Leczenie zębów pod mikroskopem jest standardem w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych. Pozwala pracować nawet na kilkudziesięciokrotnym powiększeniu. Jest to narzędzie niezbędne w szczegółowej diagnostyce i precyzyjnym, kompleksowym leczeniu. W praktyce dentystycznej używane jest najczęściej do zabiegów endodontycznych (leczenia kanałowego), ale także do każdej innej czynności wymagającej lepszej widoczności i precyzji.
Zabiegi stomatologiczne z wykorzystaniem mikroskopu
Mikroskop najczęściej wykorzystuje się w endodoncji, czyli leczeniu kanałowym zębów. Pozwala on w znacznym powiększeniu obejrzeć trudno dostępne miejsca i pracować z większą precyzją. Może być używany także przy wykonywaniu innych zabiegów m.in. z zakresu leczenia zachowawczego, higienizacji, protetyki, periodontologii czy chirurgii stomatologicznej. Powiększenie przydatne jest również w diagnostyce. Obejrzenie uzębienia pod mikroskopem pozwala dostrzec niewielkie pęknięcia w szkliwie, ogniska próchnicze w początkowym stadium czy nieszczelne wypełnienia.
Leczenie pod mikroskopem – korzyści
Leczenie pod mikroskopem jest zdecydowanie dokładniejsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż tradycyjne metody. Pozwala na pełniejszą ocenę stanu jamy ustnej oraz większą kontrolę w trakcie zabiegu. Zwiększa również szanse na wyleczenie nawet mocno zajętego próchniczo zęba. Ponadto powiększenie pozwala zredukować czas leczenia i uzyskać lepsze efekty. Dzięki temu ryzyko powikłań wywołanych niedokładnym oczyszczeniem kanałów czy nieszczelnym wypełnieniem spada.
Leczenie z użyciem mikroskopu jest także bardziej komfortowe. Stomatolog obserwuje wnętrze jamy ustnej na ekranie i nie musi pochylać się nad pacjentem. Dodatkowo duże powiększenie pozwala wykryć dodatkowe kanały niewidoczne na zdjęciach RTG czy nieprawidłowości w budowie anatomicznej zęba.
Leczenie stomatologiczne w powiększeniu
Oprócz mikroskopu stomatolodzy wykorzystują w swojej pracy lupy, które również powiększają kilkukrotnie pole zabiegowe. Leczenie w powiększeniu jest standardową metodą stosowaną podczas oczyszczania tkanek ze zmian próchnicowych, zakładania wypełnień, licówek kompozytowych, a także podczas szlifowania czy higienizacji. Również w przypadku zabiegów periodontologicznych czy z zakresu chirurgii stomatologicznej lekarze korzystają z lup. Narzędzia te pozwalają dokładniej obejrzeć miejsca trudno dostępne, dzięki czemu wykonywane zabiegi są dokładniejsze i bardziej precyzyjne.