Profilaktyka
Profilaktyka w stomatologii jest konieczna w celu utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Zapobiega próchnicy oraz groźnym chorobom zębów i tkanek przyzębia. W praktyce przekłada się na zdrowie i zadowolenie z własnego wyglądu.
Dla każdego pacjenta na podstawie przeprowadzonego badania przygotowywany jest indywidualny program profilaktyki stomatologicznej, który dobierany jest pod kątem stanu jamy ustnej i konkretnych potrzeb.
Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna składa się z kilku etapów:
• badanie jamy ustnej
• diagnozowanie ryzyka próchnicy i innych chorób
• instruktaż higieny dopasowany do warunków pacjenta
• zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne
W naszym gabinecie stomatologicznym praktykujemy szereg zabiegów profilaktycznych, które pozwalają cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem:
piaskowanie – usuwanie osadu i przebarwień (po piciu herbaty i kawy, paleniu papierosów itd.). Zabieg ten wykonywany jest przy pomocy specjalnego aparatu, który pod dużym ciśnieniem wyrzuca cienkim strumieniem mieszankę powietrza z dwutlenkiem sodu i wody. Często stosowany jest jako uzupełnienie skalingu, gdyż bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe;
skaling – usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków i polerowania. Kamień zawiera bakterie odpowiedzialne między innymi za przykry zapach z ust i może być początkiem paradontozy. Zabieg skalingu pozwala na usunięcie kamienia bez uszkodzenia szkliwa. Po zabiegu występuje przyjemne uczucie gładkości zębów;
fluoryzacja – powlekanie zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg fluoryzacji wzmacnia zęby i przeciwdziała próchnicy. Stosowany jest także przy nadwrażliwości zębów;
lakowanie – uszczelnianie bruzd. Jest to zabieg stosowany w profilaktyce antypróchnicowej. Polega na uzupełnianiu szczelin w zębach, aby redukować miejsca, gdzie mogłaby się zatrzymać płytka bakteryjna.
Zabiegi wykonywane w ramach profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej działają w kilku obszarach ochrony jamy ustnej:
- wzmacniają zęby i tkanki przyzębia,
- przeciwdziałają tworzeniu się kamienia nazębnego i osadów, jak również zapobiegają powstawaniu próchnicy i innych chorób jamy ustnej,
- poprawiają wygląd zewnętrzny zębów, zmniejszają przebarwienia i zapewniają poczucie świeżości,
- pozwalają zmniejszyć wydatki na leczenie zębów.
Aby osiągnąć takie efekty należy pamiętać o systematycznych wizytach kontrolnych, które zalecane są przynajmniej raz na pół roku. Zapraszamy na konsultację zanim wystąpią jakiekolwiek choroby jamy ustnej lub jeżeli taka sytuacja nastąpiła.