Radiologia i diagnostyka

Radiologia i diagnostyka

Radiologia i diagnostyka jest niezbędna w planowaniu leczenia zębów, chorób przyzębia (tkanek otaczających zęby), a także w protetyce i implantologii. Badania radiologiczne umożliwiają prawidłową ocenę stanu zębów oraz kości żuchwy i szczęki. Pozwalają także na zaobserwowanie zmian patologicznych, w tym próchnicy, torbieli czy nowotworów. Są potrzebne do zaplanowania leczenia stomatologicznego, a także ortodontycznego.

Rodzaje badań radiologicznych

Niektóre choroby zębów i przyzębia czy wady zgryzu mogą być niewidoczne z zewnątrz. Diagnostyka radiologiczna w stomatologii wykorzystuje promienie rentgenowskie w celu zobrazowania fragmentu bądź całości uzębienia pacjenta. W klinice Meander Stomatologia wykonuje się zdjęcia rentgenowskie najwyższej jakości, zarówno wewnątrzustne (przylegające lub zgryzowe), jak i zewnątrzustne (obrazujące co najwyżej 3 zęby).

Ponadto zdjęcia RTG dzielą się na pantomograficzne i cefalometryczne. Zdjęcia pantomograficzne (pantomografy) obrazują całą szczękę i żuchwę. Na podstawie takich zdjęć lekarz może ocenić nieprawidłowości w budowie korzeni zębów i w przyzębiu, obserwować położenie zębów zatrzymanych (niewyrośniętych). Jest też w stanie zdiagnozować próchnicę na powierzchniach stycznych. Z kolei zdjęcia cefalometryczne wykorzystywane są w celu wykrycia urazów i nieprawidłowości rozwojowych czaszki i kości twarzy. Są przydatne w planowaniu leczenia wad zgryzu i rekonstrukcji protetycznych.

Nowoczesna diagnostyka radiologiczna stomatologiczna stosowana w Meander Stomatologia polega na wykorzystaniu techniki cyfrowej. Różnica między techniką cyfrową, a tradycyjną kliszą jest ogromna.

Jej zalety to:

  • kilkakrotnie mniejsze promieniowanie niż starszych aparatach RTG,
  • natychmiastowe otrzymanie obrazu,
  • możliwość obserwowania obrazu na monitorze komputera,
  • wielokrotne powiększenie umożliwiające zaobserwowanie nawet niewielkich nieprawidłowości w jamie ustnej,
  • możliwość obróbki zdjęcia,
  • możliwość zapisania zdjęcia na przenośnym nośniku lub przesłania mailem w celu pozyskania dodatkowych informacji diagnostycznych.

Wszystko to pozwala na szybkie zdiagnozowanie problemów stomatologicznych oraz precyzyjne zaplanowanie bezpiecznego i skutecznego leczenia.

Wskazania do wykonywania zdjęć RTG

Wykonanie zdjęcia radiologicznego stomatolog zaleca w przypadku, gdy może mieć ono wpływ na diagnozę i leczenia. Mowa tu o wskazaniach obiektywnych i opartych na aktualnych objawach. Najczęstsze wskazania to: próchnica, patologie miazgi i tkanek, zaburzenia ząbkowania u dzieci i zaburzenia rozwojowe, przebarwienia o nieznanej przyczynie, planowane leczenie ortodontyczne, ruchliwość zęba, obrzęk, nadwrażliwość zęba itd. Ponadto, zdjęcia radiologiczne mogą być pomocne w diagnozowaniu chorób ogólnych.