Kobieta w ciąży

W czasie ciąży kobieta nie tylko może, ale nawet powinna leczyć zęby. Stany zapalne zębów, którym sprzyja ból mogą bezpośrednio zagrażać dziecku ze względu na występujące toksyny bakteryjne. Nie powinno się wówczas sięgać po środki przeciwbólowe, lecz pilnie umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Stomatologiczne leczenie kobiet w ciąży jest bardzo ważne, gdyż stan zdrowia jamy ustnej może mieć wpływ na przebieg i zakończenie ciąży. Szczególne znaczenie w tym przypadku ma profesjonalna profilaktyka i leczenie chorób przyzębia. Niemniej jednak specjaliści zwracają uwagę, że aby uchronić nienarodzone dziecko przed jakimikolwiek wadami warto wyleczyć zęby jeszcze przed zajściem w ciążę. Jest to między innymi związane ze specyficznymi objawami występującymi w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie wiele kobiet cierpi z powodu nudności, a wymioty mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i nasilić próchnicę oraz inne choroby jamy ustnej.

Ciążowe zapalenie dziąseł

Zmiany w okresie ciąży o podłożu hormonalnym nierzadko obniżają odporność kobiety. Mogą prowadzić do odsłaniania się szyjek zębowych. Ponadto mogą występować wymioty, a ich kwaśny odczyn demineralizuje szkliwo. Dodatkowo często kobieta w ciąży ma skłonność do podjadania, co sprawia, że w jamie ustnej namnażają się bakterie. Z tych powodów podwyższone jest ryzyko wystąpienia czy nasilenia się zapalenia dziąseł. W okresie ciąży może wystąpić także zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł i krwawienie. Są to istotne problemy, które powinny skłonić kobietę do wizyty w klinice stomatologicznej.

Ciążowe zapalenie dziąseł najczęściej zaostrza się na początku drugiego trymestru i może przybrać na sile około 8 miesiąca ciąży. Związane jest z licznymi objawami, takimi jak rozpulchnienie, zaczerwienienie, krwawienie i bóle dziąseł. Konieczne jest zatem podjęcie leczenia, aby nie doszło do nieodwracalnych zmian w jamie ustnej związanych ze stanem zapalnym, jak również wykluczenie bólu w sposób bezpieczny dla dziecka. W razie zaobserwowania wymienionych objawów, przyszła mama powinna zgłosić się do kliniki stomatologicznej, aby ustalić przebieg leczenia. Stomatolog pomoże także przy wyborze odpowiedniej szczoteczki, pasty i innych produktów do higieny jamy ustnej dla kobiety w ciąży.

Kobieta w ciąży potrzebuje szczególnej opieki stomatologicznej. Dzięki niej wszelkie problemy jamy ustnej można wykryć we wczesnym stadium i zatrzymać w odpowiednim momencie i wyleczyć, zanim zdążą one niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia kobiety i jej dziecka. W ramach profilaktyki i leczenia kobiet w ciąży w naszym gabinecie stomatologicznym proponowane są następujące zabiegi:
• usunięcie złogów nazębnych (oczyszczanie zębów z osadu i kamienia)
• leczenie ubytków próchnicowych
• leczenie endodontyczne (kanałowe)
• niezbędne usuwanie zębów.